Embroidered school badge
Contemporary construction of shoulders, sleeves and hem.
Straighter cut for contemporary look.
Double layer hood.
Herringbone necktape.
Kangaroo pocket with bartacks.
| Care | |
| Care Instructions | Machine washable at 40*C. Cool iron. Cool tumble dry |
| Composition | |
| Materials | 50% combed ringspun cotton, 50% Polyester |
| Safety | |
| Safety Warning | Keep away from fire and flames |
| Size | Inches |
|---|---|
| 2-3 years | 22" |
| 3-4 years | 24" |
| 5-6 years | 26" |
| 7-8 years | 28" |
| 9-10 years | 30" |
| 11-12 years | 32" |
| 13 years | 34" |
| Small | 36/38" |
| Medium | 40/42" |
| Large | 44" |
| XL | 48" |
| 2XL | 52" |