£20.00 Broomley First School PE Kit Deal
Purchase with Broomley First School PE Bag and Broomley First School PE Shorts to automatically receive the deal.
Shoulder to shoulder taping
Tubular construction
1x1 rib knit collar
| Care | |
| Care Instructions | Suitable for 40*C machine wash and cool tumble dry. |
| Composition | |
| Materials | 100% Ringspun cotton. |
| Safety | |
| Safety Warning | Keep away from fire and flames. |
| Size | Inches |
|---|---|
| 2-3 years | 20" |
| 3-4 years | 22" |
| 5-6 years | 24" |
| 7-8 years | 26" |
| 9-10 years | 28" |
| 11-12 years | 30" |
| 13 years | 32" |
| XS | 34" |
| Small | 36" |
| Medium | 40" |
| Large | 44" |
| XL | 48" |
| 2XL | 52" |
| 3XL | 54" |
| 4XL | 56" |
| 5XL | 58" |