ROYAL
School badge embroidered on left breast
Classic raglan sleeve for ease of movement
Reinforced top stitched sleeve seams for strength, twin needled neck, cuff and hem for neatness
Seam covered back neck (except age 2-3)
Raglan sleeves
| Care | |
| Care Instructions | Machine wash at 40*C. Cool iron. Cool tumble dry |
| Composition | |
| Materials | 60% cotton 40% polyester. 320gsm for extra performance and comfort |
| Safety | |
| Safety Warning | Keep away from fire and flames |
| Size | Inches |
|---|---|
| 2-3 years | 22" |
| 3-4 years | 24" |
| 5-6 years | 26" |
| 7-8 years | 28" |
| 9-10 years | 30" |
| 11-12 years | 32" |
| 13 years | 34" |
| Small | 36/38" |
| Medium | 40/42" |
| Large | 44" |
| XL | 48" |
| 2XL | 52" |