Classic raglan sleeve for ease of movement
Reinforced top stitched sleeve seams for strength, twin needled neck, cuff and hem for neatness
Seam covered back neck (except age 2-3)
| Care | |
| Care Instructions | Machine wash at 40*C. Cool iron. Cool tumble dry. |
| Composition | |
| Materials | 60% cotton 40% polyester. 320gsm for extra performance and comfort. |
| Safety | |
| Safety Warning | Keep away from fire and flames. |
| Size | Inches |
|---|---|
| 2-3 years | 22" |
| 3-4 years | 24" |
| 5-6 years | 26" |
| 7-8 years | 28" |
| 9-10 years | 30" |
| 11-12 years | 32" |
| 13 years | 34" |
| Small | 36/38" |
| Medium | 40/42" |
| Large | 44" |
| XL | 48" |
| 2XL | 52" |